013-33758455
با عارضه درک بوی نامطبوع بعد کرونا چه کنیم؟

با عارضه درک بوی نامطبوع بعد کرونا چه کنیم؟

1400/12/25

انجمن متخصصان گوش و حلق بینی انگلستان اعلام کرد:

اختلال درک بو های نامطبوع به عنوان یکی از عارضه های COVID19 مطرح است. براساس این گزارش بهبود یافتگان کرونایی که دچار اختلالات بویایی می شوند یا این که بو ها را اشتباه متوجه می شوند، بویی که اصولا در اطراف نیست ولی فرد آن را تجربه می کند.

بنا بر اعلام انجمن متخصصان ENT انگلستان بو های مجازی که تا به حال به عنوان عارضه های کرونا گزارش شده است شامل بوی سطل آشغال، ماهی، سوختگی، مدفوع، کپک، گوشت فاسد، سولفور، نان تست، سیم سوخته برق، بو اگزوز اتومبیل، نفت و بوی مالت بوده است که به هر صورت این بو های مجازی، کیفیت زندگی فرد و لذت بردن از غذا و سایر فعالیت های مرتبط را ازبین می برد.

این انجمن پیشنهاد می کند که مبتلایان به پاروسیما برای بازگشت حس بویایی، به تدریج تمرینات بویایی و توانبخشی بویایی را انجام دهند.

حداقل دو بار در روز هر بار 20 ثانیه و احتمالا برای چند دقیقه در هفته در معرض حداقل 4 رایحه مختلف مثل لیمو، گل رز، دارچین، شکلات، قهوه، عسل، گیاه اسطوخودوس، توت فرنگی و یا آویشن می تواند برای بازگشت حس بویایی بسیار اثربخش باشد.

بیماران عزیز تست کووید در این مرکز انجام می شود و می توانند با مراجعه به ازمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر کشاورز از خدمات تشخیص پیش از تولد و مشاوره بهرمند شوند. http://dr-keshavarzgenlab.com